1. HABERLER & YAYINLAR

HABERLER & YAYINLAR

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından, COVID-19 ortamında ve sonrası için, işveren ve çalışanlara yol gösterici nitelikteki “Uzaktan Çalışma Uygulama Kılavuzu” yayımlandı.

13.11.2020

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Tarafından Yayımlanan “Uzaktan Çalışma Uygulama Kılavuzu” Hakkında*

*Kılavuzu pdf formatında önizlemek için tıklayınız.

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO),  COVID-19 ortamında ve sonrası için, işveren ve çalışanlara yol gösterici nitelikte “Uzaktan Çalışma Uygulama Kılavuzu” yayımlamıştır.

 

Kılavuzda uzaktan çalışma konusu; “Uzaktan Çalışmada Çalışanların Esenliğinin Sağlanması ve Üretkenliğinin Sürdürülmesi”, “COVID-19 Küresel Salgınında Uzaktan Çalışmanın Toplumsal Cinsiyet Boyutu”, “Güven ve Örgütsel Kültür”, “Etkili Uzaktan Çalışmanın Başlatılması ve Sürdürülmesinde Çalışanları Desteklemeye Yönelik Politika Önlemleri” ve “COVID-19 Sonrasında Uzaktan Çalışmanın Geleceği” başlıkları altında değerlendirilmiş ve bu başlıkların çalışma hayatında uygulanmasına ilişkin tavsiyeler verilmiştir.

 

Konuyla ilgili ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan tarafından yapılan açıklamada: “Bu kılavuzla, çalışma hayatının aktörleri için uzaktan çalışma koşullarına yönelik uygulamalı ve eyleme geçirilebilir tavsiyeler sunmanın, mevcut politikaların güncellenmesinde politika belirleyicilerini desteklemenin ve hem özel sektörün hem de kamu kuruluşlarının kendi uzaktan çalışma politikalarını ve uygulamalarını geliştirebileceği veya güncelleyebileceği esnek bir çerçeve oluşturmanın amaçlandığı” belirtilmiştir.

 

COVID-19 sebebiyle giderek yaygınlaşan uzaktan çalışmayla ilgili işverenlerin ve karar vericilerin dikkat etmesi gereken noktalara işaret edilen işbu kılavuzu, bu süreçlerde verilecek karar ve hayata geçirilecek uygulamalarda rehber olması adına dikkat ve incelemenize sunmaktayız. İlgili kılavuza ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

GÜLTEKİN HUKUK BÜROSU